Obrazek wyróżniający w artykule - optymalizacja kosztów PFRON. Obraz przedstawia stertę polskich banknotów oraz monety. Na zdjęciu widoczne są banknoty o nominałach 500, 200, 100 złotych, a także kilka monet o nominale 1 złoty. Banknoty są ułożone w stos, a obok nich leży czerwony długopis i fragment kalkulatora, co może sugerować tematykę finansów, obliczeń lub zarządzania budżetem. Na banknotach widoczne są charakterystyczne wzory, w tym portrety historycznych postaci, takich jak król Władysław II Jagiełło na banknocie 100 złotowym. Całość tworzy obraz związany z pieniędzmi, kalkulacją i analizą kosztów.

Czy optymalizacja kosztów PFRON pomoże poprawić wynik finansowy firmy?

Czy wiesz, że obowiązkowe wpłaty na PFRON mogą pochłaniać znaczną część budżetu Twojej firmy? Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, jak duże kwoty mogą wynikać z tego obowiązku i jak z czasem znacząco wpływa to na kondycję finansową firmy. Jednak nie wszystko stracone! Znamy sprawdzone metody na optymalizację tych kosztów, które mogą przynieść Ci realne oszczędności i wesprzeć rozwój Twojej firmy. Jeśli zastanawiasz się, jak zredukować te wydatki, trafiłeś w dziesiątkę. Czytając, przekonasz się jakie kroki możesz podjąć, aby odciążyć firmowy budżet i zyskać więcej środków na inne kluczowe potrzeby lub zwiększyć swój wynik finansowy.

Chcemy Ci jednocześnie uświadomić, iż optymalizacja kosztów PFRON to coś więcej niż tylko oszczędności i zysk. To także szansa na strategiczne zarządzanie zespołem i budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Możliwości masz 2:

  1. zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnościami, co może przynieść Ci dodatkowe benefity,
  2. skorzystanie z ulg na PFRON poprzez zakupy u uprawnionych dostawców.

Każda z tych dróg może prowadzić do znaczących oszczędności, które pozytywnie wpłyną na Twoje wyniki finansowe. Czy jesteś gotowy, aby odkryć pełen potencjał optymalizacji i dowiedzieć się, jak najlepiej wykorzystać dostępne opcje w Twojej firmie? Zapraszamy do lektury. Znajdziesz tu praktyczne informacje, które pomogą Ci z sukcesem zoptymalizować koszty związane z PFRON.

Na czym polega optymalizacja kosztów PFRON?

Czy jesteś świadomy, jak wysokie są Twoje zobowiązania wobec Funduszu w skali roku? My mamy wiedzę, że mogą przekroczyć bez trudu znacznie kwotę 100 tys. zł. Dlatego sam zadbaj o to, aby te środki pozostały w firmie. Szczegółowe dane o zatrudnieniu i składkach na fundusz są zwykle w posiadaniu Twojego zespołu kadrowo-płacowego. Często jednak temat wpłat na PFRON bywa przez nich zaniedbywany. Rzadko która firmy posiada osoby odpowiedzialne za optymalizację kosztów PFRON, a to błąd.

Jeżeli sięgnąłeś po ten artykuł, to prawdopodobnie zorientowałeś się i szukasz sposobów na zmniejszenie kosztów związanych z wpłatami na PFRON i zbilansowanie wyników finansowych Twojej firmy. Istnieją dwie główne strategie, które mogą Ci pomóc w efektywnym obniżeniu tych wydatków, które przełożą się na zysk.

Pierwsza z metod polega na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami. W tym przypadku znaczenie ma ich liczba, rodzaj schorzenia i stopień niepełnosprawności pracowników. Druga metoda to skorzystanie z ulg na PFRON poprzez zakupy od dostawców udzielających odpisów.

Optymalizacja wpłaty PFRON przez zatrudnienie niepełnosprawnych

Najskuteczniejszym sposobem na obniżenie kosztów PFRON jest zatrudnianie pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Liczba potrzebnych Ci pracowników zależy od stopnia i rodzaju ich niepełnosprawności. Szybciej osiągniesz wymagany wskaźnik, zatrudniając osoby z tak zwanymi schorzeniami szczególnymi. Działa tu potocznie ujmując zasada: jeden pełny etat pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i schorzeniem szczególnym liczony jest podwójnie, a w przypadku znacznego stopnia i schorzenia szczególnego potrójnie.

Przykład
W firmie z 40 pracownikami, aby całkowicie wyeliminować koszty wpłat na PFRON, pracodawca powinien mieć 2,5 etatu dla osób z niepełnosprawnościami. Może to zrealizować poprzez:

  1. Zatrudnienie 3 osób niepełnosprawnych, w tym 2 na pełne etaty a 1 na ½ etatu.
  2. Zatrudnienie 1 osoby z umiarkowanym stopniem i schorzeniem szczególnym na pełny etat oraz 1 osoby z orzeczeniem na 1/2 etatu.
  3. Zatrudnienie 1 osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności i schorzeniem szczególnym na cały etat.

Optymalizacja obowiązkowych kosztów dzięki ulgom na PFRON

Być może w Twojej sytuacji zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami nie jest możliwe lub nie jest dla Ciebie priorytetowym rozwiązaniem. Staramy się to zrozumieć, dlatego wskazujemy Ci, że możesz skorzystać także z innej metody optymalizacji PFRON. Choć ta strategia nie pozwoli całkowicie wyeliminować wpłat PFRON, to jednak znacznie je obniżysz.

W tej strategii chodzi o to, abyś dokonywał zakupów usług lub produktów od firm, które mają uprawnienia do udzielania ulg na PFRON. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko pozyskasz potrzebne towary czy usługi, ale jednocześnie obniżysz swoje wpłaty na Fundusz.

Aby skorzystać ze strategii, jaką jest optymalizacja kosztów PFRON, musisz:

  • Udokumentować zakup od uprawnionego podmiotu fakturą,
  • Opłacić należność w wymaganym terminie,
  • Posiadać dokumentację dotyczącą uzyskanej ulgi (formularz od sprzedawcy – INF-U),
  • Corocznie składać oświadczenie w ciągu 7 dni po pozyskaniu informacji o korzystaniu z ulg w danym roku.

Jaką wartość ulgi możesz wykorzystać?

Ulga z tytułu odpisów nie może przekroczyć 50% Twojej obowiązkowej wpłaty na PFRON w danym miesiącu. Jeśli uzyskasz kwotę obniżenia wpłaty wyższą niż ta górna granica, możesz ją wykorzystać w ciągu 6 miesięcy od daty uzyskania informacji o obniżeniu.

Dzięki tym 2 opisanym wyżej strategiom możesz skutecznie zredukować swoje koszty związane z PFRON, dostosowując wybór strategii do możliwości i potrzeb Twojej firmy. Teraz jednak chcemy przedstawić Ci trochę teorii. Wiesz już jak optymalizować koszty PFRON, czas, abyś się dowiedział, z czego one wynikają, jak je obliczać i kogo, jakie przepisy obowiązują.

Kto musi odprowadzać obowiązkowe wpłaty na PFRON?

Podstawowe zasady regulujące obowiązek wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zawiera Ustawa o Rehabilitacji. Nakłada ona na Ciebie obowiązek dokonywania wpłat na PFRON, jeśli zatrudniasz co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełny etat i jednocześnie, gdy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Twojej firmie nie osiąga poziomu 6%.

Jednak reguła 6% nie zawsze będzie Cię dotyczyć. Niektóre podmioty gospodarcze są bowiem zwolnione z wpłat już po osiągnięciu wskaźnika 2%. Sprawdź, czy należysz do uprzywilejowanych pracodawców. Są nimi:

  • publiczne i niepubliczne szkoły,
  • uczelnie wyższe, zarówno publiczne, jak i niepubliczne,
  • przedszkola publiczne i niepubliczne oraz inne formy wychowania przedszkolnego,
  • placówki terapeutyczne
  • placówki opiekuńczo-wychowawcze,
  • zakłady resocjalizacyjne,
  • interwencyjne ośrodki preadopcyjne,
  • żłobki publiczne i niepubliczne.

Kogo Ustawa zwalnia z wpłat na PFRON?

W pewnych sytuacjach nawet, jeśli prowadzisz dużą lub średnią firmę, możesz być zwolniony z obowiązku wpłat na PFRON. Zwolnienia te dotyczą:

  • Jednostek organizacyjnych, które zajmują się wyłącznie rehabilitacją społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych, ich edukacją oraz opieką nad nimi.
  • Organizacji, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, takich jak DPS, hospicja czy ZOL.
  • Jednostek dyplomatycznych, przedstawicielstw misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych.
  • Firm, które ogłosiły upadłość.
  • Pracodawców zatrudniających mniej niż 25 pracowników.
  • Przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 25 pracowników i jednocześnie osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 6%.

Powyższe informacje pozwolą Ci ocenić, czy jesteś zobowiązany do wpłat na PFRON, lub czy należysz do grona zwolnionych podmiotów.

Jak obliczyć należną wysokość obowiązkowej wpłaty na PFRON?

Jeśli chcesz zoptymalizować koszty związane z PFRON, potrzebujesz zrozumieć, skąd wynika wysokość Twojej miesięcznej składki. Wysokość składki, którą odprowadzą do PFRON-u, determinują 3 parametry:

  • liczba wszystkich zatrudnionych pracowników w Twojej firmie,
  • ilość osób z niepełnosprawnością na etatach,
  • wysokość przeciętnej płacy w polskiej gospodarce w danym miesiącu.

Aby poprawnie obliczyć wysokość miesięcznej wpłaty, którą powinieneś przekazać do funduszu, skorzystaj z następującego wzoru:

K = 0,4065 x PW x [(ZOG x 0,06) – ZON)]

Poszczególne parametry oznaczają: K to kwota Twojej obowiązkowej wpłaty, PW to przeciętne wynagrodzenie, ZON oznacza liczbę zatrudnionych osób niepełnosprawnych przeliczoną na pełny etat, ZOG to całkowita liczba zatrudnionych pracowników, również przeliczona na pełny etat.

Przekładając to na język niematematyczny: wpłatę obliczasz, mnożąc 40,65% przeciętnej płacy przez różnicę między wskaźnikiem 6% a faktycznym zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami w Twojej firmie.

To równanie może przełożyć się na wyniki finansowe, które osiągniesz dzięki optymalizacji. Bowiem im więcej zatrudnisz pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności, tym niższa będzie Twoja składka. Jeśli przekroczysz wskaźnik 6%, zostaniesz zupełnie zwolniony z konieczności wpłat na PFRON.

Na grafice znajduje się tekst na tle gradientowym w kolorach fioletu i różu. Tekst brzmi: "CZY ZNASZ SPOSOBY NA OBNIŻENIE WPŁATY NA PFRON?" napisane dużymi, białymi literami, z wyraźnym naciskiem na słowo "OBNIŻENIE", które jest szczególnie widoczne i centralnie umieszczone. W dolnej części znajduje się przycisk z napisem "SPRAWDŹ TUTAJ" na białym tle, również w białej ramce, co sugeruje możliwość podjęcia akcji, prawdopodobnie przekierowania do dodatkowych informacji. Grafika ma charakter promocyjny lub informacyjny, skierowana do osób zainteresowanych tematyką obniżania wpłat na PFRON.

Wykorzystaj kalkulator wpłaty na PFRON

W nagrodę za przeczytanie artykułu do końca przedstawiamy bonus dla Ciebie! Nie musisz być matematycznym geniuszem, aby obliczyć kwotę wpłaty na PFRON. Możesz skorzystać z naszego kalkulatora wpłat, który Ci bezpłatnie udostępniamy. Dzięki niemu łatwo przeliczysz, ile wynosi Twoja składka oraz ilu dodatkowych pracowników z niepełnosprawnością potrzebujesz zatrudnić, by zmniejszyć swoje obciążenie lub całkowicie je wyeliminować. W kalkulatorze jest też miejsce wpisanie wysokości odpisów, które uzyskałeś od sprzedawców.

Oczywiście, jeśli napotkasz trudności, jesteśmy tu, aby pomóc Ci zoptymalizować koszty związane z PFRON! Odezwij się, a my zatroszczymy się, byś wdrożył najlepsze z możliwych rozwiązania w Twojej firmie.

Najistotniejsze informacje o tym, jak optymalizacja kosztów PFRON pomoże poprawić wynik finansowy firmy

Optymalizacja kosztów PFRON jest nie tylko sposobem na oszczędności finansowe, ale również strategicznym podejściem do zarządzania zasobami ludzkimi i finansowymi w firmie. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami nie tylko obniża Twoje koszty wpłat na Fundusz, ale również wzbogaca zespół o różnorodne doświadczenia i perspektywy. Świadome planowanie zatrudnienia pracowników z określonymi schorzeniami, które są szczególnie premiowane w rozliczeniach z PFRON, może znacząco wpłynąć na całkowitą eliminację obowiązku wpłat.

Nie każda firma ma możliwość zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w odpowiednich proporcjach. W takich przypadkach warto skorzystać z ulg na PFRON poprzez zakupy od firm uprawnionych do udzielania odpisów. Chociaż ta strategia nie eliminuje wpłat na Fundusz całkowicie, może znacznie obniżyć ich wysokość, co pozwala na lepsze zarządzanie budżetem przedsiębiorstwa.

Oczywiście możesz połączyć obie strategie, optymalizując koszty PFRON. W dłuższej perspektywie takie działania mogą przyczynić się do istotnego wzrostu wyników finansowych w Twojej firmie oraz pozytywnego odbioru jej wizerunku.

Obrazek przedstawia zielone tło z białymi geometrycznymi liniami w formie ramki, na środku którego znajduje się napis w niebieskim kolorze: "CZY ZNASZ DOFINANSOWANIE PFRON DO WYNAGRODZEŃ?" Powyżej tekstu znajduje się okrągła ikona osoby na wózku inwalidzkim, również w niebieskim kolorze na białym tle. Na dole umieszczono niebieski przycisk z napisem "SPRAWDŹ TUTAJ". Całość ma charakter informacyjno-promocyjny, sugerujący zapoznanie się z programem dofinansowania wynagrodzeń przez PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *